• بنر مناسبتی
 • بنر دیوارنگاره روز دختر میدان ولی عصر تهران
 • پاک نهاد، تارنمای خانواده درمانی ایرانی - اسلامی
  پاک
  نهاد
  تارنمای خانواده درمانی ایرانی - اسلامی
  و خانواده پژوهی
 • الهوا والعبوا فانی اکره ان یرى فی دینکم غلظة
  تفریح و بازى کنید
  زیرا دوست ندارم در دین شما
  خشونت و سختگیری
  دیده شود!
  پیامبر اکرم (ص)
 • لا شَفیعَ لِلمَرأَةِ أَنجَحُ عِندَ رَبِّها مِن رِضا زَوجِها
  هیچ شفیعی برای زن نزد
  پروردگارش، نجات بخش تر از
  رضایت شوهر
  نیست!
  امام محمد باقر(ع)
 • المَرأَةُ الصّالِحَةَ اَحَدُ الکَاسِبیِن
  زن شایسته
  یکی از دو عامل پیشرفت خانواده است
  پیامیر عظیم الشأن اسلام، حضرت محمد (ص)

مروری بر یک کتاب تازه؛ بررسی عوامل مؤثر در کجروی و نقش خانواده

  

کتاب «بررسی عوامل مؤثر در کجروی و نقش خانواده در آن» از سوی نشر معارف چاپ و روانه بازار شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، کتاب «بررسی عوامل مؤثر در کجروی و نقش خانواده در آن» به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها از سوی نشر معارف در نیمه نخست سال 1393 چاپ و روانه بازار نشر شد. در مقدمه این کتاب می‌خوانیم: در میان موجودات عالم، انسان پرافتخارترین مخلوقی است که نه تنها نشان زیبای «فتبارک الله احسن الخالقین» را بر سینه دارد، بلکه تنها موجودی است که خداوند عالم افتخار جانشینی‌اش در زمین را با حکم نورانی «انی جاعل فی الارض خلیفه» به او عطا نموده و مسجود ملائکه‌اش قرار داده است، ولی این موجود پر رمز و راز الهی که جز آفریدگارش بر ذات و توانمندی‌اش آگاه نیست، با همه استعداد خدادادی‌اش، به تنهایی توان به رخ‌کشاندن داشته‌هایش را نداشته و ندارد....

از این رو، خدای حکیم همراه و همرازی را در کنارش خلق کرد تا این موجود بی بدیل به کمک هم‌نوع خود، با ساختن زندگی گروهی، بتواند بخشی از استعدادهای نهفته در جانش را در نشئه امکان به کروبیان نمایانده و کریمه «انی اعلم ما لا تعلمون» را تفسیر کند.
بر اساس این حقیقت است که گروهی از انسان‌شناسان و اندیشمندان علوم اجتماعی، انسان را موجودی مدنی بالطبع می‌دانند؛ به این معنا که زندگی گروهی و اجتماعی، اقتضای ذات او است؛ نه این‌که ضرورت و نیاز او را به گزینش حیات جمعی وادار کرده باشد. اگر چه عده‌ای زندگی اجتماعی را زاییده احتیاج و ضرورت دانسته‌اند، ولی این دو دسته بر این واقعیت اتفاق نظر دارند که زندگی گروهی در قالب جامعه، نقش برجسته و تأثیرگذاری بر رشد و تحول شخصیت انسانی داشته و دارد؛ هر چند در تعیین میزان تأثیر جامعه اختلاف رأی دارند.
این کتاب شامل پنج فصل مختلف است که هر فصل به بیان موضوعاتی درباره علل کجروی در خانواده پرداخته است که عناوین این فصول به ترتیب عبارت از «جامعه، فرهنگ و ارزش‌ها»، «تئوری های انحراف اجتماعی»، «علل انحراف از منظر متون دینی» و «نقش خانواده در کجروی» است.
فصل اول این کتاب دربردارنده موضوعاتی همچون «جامعه اضطرار یا اختیار»، «ویژگی‌های زندگی جمعی انسان»، «فرهنگ قوام جامعه»، «تعریف فرهنگ»، «تمدن و فرهنگ»، «ارزش‌ها، قوام فرهنگ»، «تعریف ارزش‌ها»، «هنجارها تجلی‌بخش ارزش‌ها»، «تفاوت ارزش‌ها» و «ویژگی های ارزش‌های دینی» است.
جامعه، اضطرار یا اختیار؟ یکی از موضوعات مطرح‌شده در فصل اول این کتاب است که قسمتی از آن به این شرح است: «این که انسان موجودی اجتماعی است و برای دست‌یابی به کمال مطلوب و سعادت مادی و معنوی خود ناگزیر است که زندگی گروهی در قالب جامعه را برگزیند، همواره مورد تأکید حکیمان و اندیشمندان گذشته و حال بوده است؛ به گونه‌ای که برخی بر نیازهای مادی یا ضرورت بیرونی و گروهی بر نیاز معنوی یا ضرورت طبعی تأکید کرده‌اند. 
سقراط(399 ـ470 ق‌م) فیلسوف یونانی، دو عامل نیازمندی و ضرورت همیاری را منشأ پیدایش جامعه می داند و می‌گوید: آنچه سبب به وجود آمدن مدینه می‌شود این است که انسان درمی‌یابد به تنهایی نمی‌تواند نیازمندی‌های گوناگون خویش را برآورد، پس علت به وجودآمدن مدینه دو چیز است: نیازمندی و ضرورت یاری کردن به یکدیگر».
«درآمد»، «تعریف انحراف»، ‌«سنجه‌های انحراف و کجروی»، «انواع انحرافات»، «ارزیابی تئوری کلاسیک»، «اختلال‌های شخصیتی و کجروی»، «نظریه‌های زیست‌شناختی»، «نظریه‌های روان‌شناختی»، «دیدگاه‌های جامعه‌شناختی» و «دیدگاه‌های روان‌شناختی اجتماعی» از موضوعات مطرح‌شده در فصل دوم کتاب بررسی عوامل مؤثر کجروی و نقش خانواده در آن است.
فصل سوم کتاب با عنوان علل انحراف از منظر متون دینی دربردانده مطالبی همچون «عدم شناخت و آگاهی»، «تخلف نخبگان»، «تعارض هنجارها»، «عدم نظارت اجتماعی»، ‌«عدم اجرای صحیح قانون مجازات» و «فقر و تنگ‌دستی» است.
در فصل چهارم کتاب نیز موضوعاتی از قبیل «اهمیت وسایل ارتباط جمعی»، «ارتباط چیست؟»، «انواع ارتباطات»، «رسانه‌ و ویژگی‌های آن»، «کارکردهای رسانه‌های جمعی»، «رسالت رسانه‌های گروهی»، «مطبوعات، عامل انحراف از ارزش‌ها»، «نقش سینما در انحراف»، «تلویزیون علت دیگر» و «تذکری بایسته» به چشم می‌خورد.
فصل پایانی کتاب نیز به تبیین و بررسی موضوعاتی از قبیل ‌«جامه‌پذیری»، «عوامل مؤثر در جامعه‌پذیری»، «فرهنگ‌پذیری»، «تفاوت جامعه‌پذیری و فرهنگ‌پذیری»، «فرهنگ‌پذیری تأکید دینی»، «خانواده، عامل فرهنگ‌پذیری»، «مرحله انس دینی»، «مرحله عادت دینی»، «مرحله معرفت دینی»، «مرحله شاکله دینی»، «مرحله خودجوشی دینی»، «تفاوت خانواده‌ها در شیوه تربیتی» و ‌«خانواده‌های امروزین» پرداخته است.
کتاب «بررسی عوامل مؤثر در کجروی و نقش خانواده در آن» به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها از سوی نشر معارف در نیمه نخست 1393 با شمارگان 1000 نسخه در 240 صفحه و به قیمت 6500 تومان منتشر شده است.

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

خانه و خانواده در آئینه ی رسانه های کشور

رفاه و آسیب های اجتماعی


خانواده از نگاه خبرگزاری ایسنا


خانه و خانواده در قاب مهرپاک نهاد، تارنمای خانواده درمانی ایرانی - اسلامی
Copyright © 2011
قالب از: سایت ستاپ بازطراحی قالب: عبدالرضا زرگری
قدرت گرفته با از  MihanBlog.com

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic